Sernak Yapı Malzemeleri ve Orman Ürünleri

Sernak Shingle (Şıngıl)

Shingle FiyatlarıYuka Shingle | Katepal Shingle | Kerabit Shingle |
 BTM Shingle  | Star Shingle | Onduline Shingle | Techno Nicol Shingle

Onduline Bardoline Shingle

 

Bardoline Asphalt shingle çatı malzemesi YENİ BARDOLINE'LER EN 544 Avrupa standardına uygun olarak fiberglas donatılı okside bitümden üretilen yeni Bardoline shingleler üzeri çeşitli renklerde granüle mineral ile kaplıdır. Ortalama 8-10 kg/m2 ağırlığıyla hafif kaplamalar grubuna giren yeni şıngıllar (shingle), Üzerinde rahatça ve tahribat yapmadan yürünebilen bir malzemedir. Esnektir, çatlamaz, kırılmaz, sıcak-soğuk farklarından etkilenmez. Kesinlikle su geçirmez, bakım gerektirmez, uzun ömürlüdür. Kolay uygulanır, karmaşık ve eğrisel çatı yüzeylerine de rahatça kaplanabilir. Küçük parçalı dokusu, cazip ve kalıcı renkleriyle estetiktir. BARDOLINE.S Shingle çatı ve BARDOLINE SHİNGLE ÇATI; Geleneksel, Standart, Nova ve Cambridge çeşitleriyle bilinen kırmızı ve yeşil tonların yanı sıra iki değişik renk tonuyla çatı lara daha farklı ve estetik bir görünüm kazandırıyor. Şıngıllar (shingle), %30 veya daha çok eğimli ahşap çatılara galvanizli, geniş başlı özel çivilerle çakılarak tespit edilir. Düşük eğimlerde veya düzgün yüzeyli beton çatılarda bitümlü membranlar ile birlikte izole edilerek uygulanır. İşçiliği kolay ve hızlıdır. İki ustayla bir günde 80 m2'ye kadar şıngıl çatı kaplamak mümkündür.
Şıngıl çeşitleriyle yapılan şıngıl çatı kaplamasında duvar dibi, mahya, eğik dere, gibi özel detaylar için çinko, sac gibi farklı malzemeler gerekli değildir. Bu çatılar soğuk çatı yapım kurallarına uygun şekilde havalandırılmalıdır. Şıngıl (shingle) çatı tek bir malzeme ile bitirildiği için tamamında renk ve görünüş bütünlüğü sağlanır.
Bardoline, yüksek kaliteli okside bitümden, örgüsüz cam elyaf donatılı olarak üretilen ve üzeri çeşitli renklerde granüle mineral (taneli sleyt) kaplanan, şingıl tipi bir çatı malzemesidir.
Sistem Bardoline her tip yapıda, uygulanması kolay, su geçirmez, güvenli, uzun ömürlü, hafif ve estetik çatılar yaratmak için zengin olanaklar sunar.

Tipler ve Standart özellikler

Şingıllar : Bardoline, Bardoline S. ve Bardoline Cambridge olarak üç tipte üretilir.

Bardoline.S ve Bardoline, Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmakta olan ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından da kabul edilmiş bulunan TS EN 544 standartına göre üretilir ve test edilir.
Şingıllar, bu standardın tarif ettiği " Tüm Avrupa ülkelerindeki iklim şartlarına uygun özeliklere ve performansa sahip,sınıf : 1 " grubu ile uyumludur.

Bardoline.S, farklı bir yapıştırma sistemi olan özel bir şıngıl tipidir. Levhaların birbirine yapışmasını sağlayan ve normal tipplerde ön yüzde şerit halinde bulunan kendinden yapışkanlı bitüm, Bardoline.S' lerin arka yüzündedir ve üzeri polietilen film ile korunan geniş bir yüzeyi kaplar. Uygulamada, polietilen film kaldırılır ve bu suretle şingıl sıralarının birbirine değen tüm yüzeyi her ortamda yumuşak kalan özel bir bitümle yapışır. Bu nedenle Bardoline.S serin hava şartlarında da kolay uygulanır,ayrıca rüzgarın şingılları kaldırması en üstün düzeyde önlenmiş olur.
Bardoline.S ' in " Geleneksel " ve " Nova " tipleri bulunmaktadır.

Bardoline Cambridge: İki tabakanın birleştirilmesiyle elde edilen "lamine" tip özel bir şingıldır. Arttırılmış kalınlığıyla çatı üzerinde diğer şingıllara göre daha güçlü bir bölge ve rölyef etkisi meydana getirir. Cambridge tipi şingılların birbirine yapışması her levhanın arka yüzünde bulunan yapışkan şeritle sağlanır.

Bardoline.S ve Bardoline TS EN 544 standardına göre üretilir ve test edilir. Şingıllar bu standardın tarif ettiği "Tüm Avrupa ülkelerindeki iklim şartlarına uygun özelliklere ve performansa sahip, sınıf:1" grubu ile uyumludur. Bardoline Cambridge ise ASTM D3462, ASTM D3018, ASTM D3161, ASTM E 108, Class "A" standartlarının şartlarını karşılar.